کاربرد جلبک لامیناریا در پزشکی و صنعت علاوه بر مصارف گسترده خوراکی این جلبک حیرت آور است و برای کشورهای صنعتی تولیدکننده این جلبک درآمدهای زیادی ایجاد کرده است.

جلبک لامیناریا چیست؟

لامیناریا نوعی جلبک دریایی است که از آن به عنوان غذا در بسیاری از کشورهای آسیایی استفاده می شود. جلبک لامیناریا جزو جلبک های قهوه ای ساکن دریا می باشد که رنگ قهوه ای آن به دلیل داشتن رنگدانه فوکوگزانتین می باشد. در این جلبک تال (معادل برگ گیاه) بسیار بلند و به طول 3 متر دیده می شود که حاوی مواد ارزشمندی از جمله لامینارین و مانیتول است. این جلبک ها می توانند تختخواب های وسیعی از جنگل های دریایی تشکیل دهند و زیستگاه بسیاری از ماهی ها و بی مهرگان را فراهم کنند.

كشور چین یكی از بزرگ ترین تولید كنندگان جلبك های خوراكی در دنیا بوده كه سالانه حدود ۵ میلیون تن برداشت می كند، بطوری كه در سال ۱۹۹۹، برداشت لامیناریای آن حدود ۵/۴ میلیون تن بوده و در حال حاضر نه تنها خود كفا بوده، بلكه یكی از بزرگ ترین صادر كننده لامیناریا بوده است. كشورهایی نظیر ژاپن، تایوان، كره و… نیز مدت طولانی است که در زمینه برداشت از دریا و پرورش فعالیت دارند و هر ساله میلیون ها دلار ارز از تولید و صادرات آن بصورت خام یا بصورت عمل آوری شده، بدست می آورند.

کاربرد جلبک لامیناریا در پزشکی و صنعت
کاربرد جلبک لامیناریا در پزشکی و صنعت

کاربردهای لامیناریا

لامیناریا را می توان به عنوان یک مکمل خوراکی نیز مصرف کرد.

لامیناریا در کشورهای ژاپن و چین مصارف خوراکی فراوانی دارد. ترکیبات لامیناریا شامل ید ، پتاسیم ، منیزیم ، کلسیم و آهن است. لامیناریا حاوی حدود 10 درصد پروتئین، 2 درصد چربی و مقادیر مفید مواد معدنی و ویتامین ها هستند با وجود ویتامین ها، مواد معدنی و عناصر کمیاب به جلبک های قهوه ای غذای پزشکی قرن 21 گفته می شود.

مصارف درمانی و پزشکی

لامیناریا نوعی جلبک دریایی است که خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی داشته و همچنین می تواند به عنوان ملین استفاده شود. لامیناریا حاوی ید است، عنصری که بدن برای ساخت هورمون های تیروئید به بدن نیاز دارد. همچنین منبع غنی آهن و پتاسیم است. مصرف غذایی این گیاه به دلیل محتوای ید بالا از ابتلا به بیماری گواتر جلوگیری خواهد کرد.

کربوهیدرات های خاصی مانند مانیتول، لامینارین و آلژینات را می توان از لامیناریا استخراج کرد. از مانیتول برای کاهش فشار داخل چشم و کاهش فشار داخل جمجمه استفاده می شود. لامینارین به دو شکل محلول و نامحلول است. فرم محلول لامینارین دارای فعالیت ضد توموری بالایی است و می تواند در معالجه عفونت های مضر مقاوم به آنتی بیوتیکی مورد استفاده قرار گیرد. لامینارین می تواند به عادی سازی متابولیسم روده کمک کند (به بهبود فرایندهای آنزیمی روده کمک می کند) و فاقد خواص آنتی ژنتیکی یا پیروژن است.

لامیناریا برای کاهش وزن، درمان فشار خون بالا و به عنوان یک داروی مسهل برای درمان یبوست و همچنین برای درمان بیماری اشعه استفاده می شود. همچنین به دلیل اینکه لامینارین به عنوان مسدود کننده آنژیوژنیک تومور عمل می کند مصرف لامیناریا برای پیشگیری از سرطان توصیه می شود.

میله های لامیناریا که از میله های نازک جلبک های خشک تشکیل شده است ، برای کمک به باز شدن آهسته دهانه رحم، در مامایی مورد استفاده قرار می گیرد. چوب لمیناری دسته ای از لامیناریا است که به یک چوب فشرده شده است. هنگام وارد شدن به مهبل، یک چوب لمیناری رطوبت را جذب کرده و به تدریج در طول 4 تا 6 ساعت به قطر 1/2 اینچ متورم می شوند. این تورم باعث می شود که دهانه رحم گسترش یابد می تواند باعث کمک به عمل زایمان شود. موارد استفاده از این ویژگی هنگام سقط جنین اجباری، آماده سازی دهانه رحم هنگام زایمان، قرار دادن رادیوم برای درمان سرطان است.

بهبود عملکرد دستگاه گوارش به دلیل نقش ملین حجیم شونده

لامیناریا با داشتن آلژین می تواند محلول های چسبناک کلوئیدی یا ژلهای آبی تشکیل دهند که به عنوان ملین حجم دهنده استفاده می شوند. در واقع لامیناریا هنگام تماس با آب، می تواند ژلی چسبناک و چسبنده ای تشکیل دهد. این امر به لامیناریا امکان می دهد تا به عنوان یک ملین حجم دهنده عمل کند.

دیگر مزایای سلامت بخش لامیناریا

ارتقاء سلامت پوست سر و مو : یکی از منابع تحقیق معتبر شواهدی یافت که لامیناری باعث رشد مو می شود و باعث کاهش شوره سر و التهاب پوست سر می شود.

عملکرد کبد را بهبود می بخشد: ترکیب ویژه تری اتانول هیدرویدید از مواد لیپولیتیک عالی است زیرا فعالیت لیپاز را تحریک می کنند.

جلوگیری از چاقی و دیابت

درمان عفونت های ناشی از لیستریا و سایر عفونتهای مواد غذایی

مصارف صنعتی لامیناریا

مواد شیمیایی موجود در جلبک دریایی قهوه ای مانند آلژنیک اسید ، مانیتول ،لامینارین ، فوکوئیدین و ید با موفقیت در مقیاس تجاری استخراج می شوند. آلژینات ها ویسکوزیته بالایی داشته به طوریکه  می توانند تا چند برابر وزن خود آب جذب کنند و ژل های طبیعی و غیر سمی تشکیل دهند که در صنایع آرایشی و داروسازی و غذایی کاربرد فراوانی دارد.

توانایی لامیناریا به همراه سایر جلبک های قهوه ای در جذب فلزات سنگین منطقه مورد علاقه فعلی در مورد استفاده از آنها برای حذف فلزات سنگین از فاضلاب است. این آلژینات قادر به تشکیل ژلی است که حاوی گروه های کربوکسیلی است که می تواند کاتیونهای فلزی سنگین مانند Cu2 +, Cd2 +, Pb2 + را به هم متصل کند، در نتیجه اجازه می دهد این فلزات از فاضلاب حذف شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *