حتماً شما هم تبلیغات گسترده محصولات زیبایی حاوی پودر زغال فعال را در رسانه‌های مختلف دیده‌اید و یا حداقل اسم آن را از دوستان و آشنایان شنیده‌اید. ما در این نوشته شما را با مزایای استفاده از زغال فعال برای زیبایی بیشتر ظاهرتان آشنا خواهیم کرد.

پودر زغال فعال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

زغال فعال از گرمادهی پودر زغال معمولی توسط گازهای اکسیدکننده در محیط بدون اکسیژن به دست می آید و در نتیجه این فعال شدن قابلیت جذب مواد گوناگون را به میزان فوق العاده بالایی پیدا می کند. زغال فعال تولید شده به صورت پودر می تواند به منافذ پوست وارد شود و سموم و آلودگی های پوست را به خود جذب و پوست را پاکسازی نماید.
در بسیاری از فیلترهای تصفیه کننده هوا و آب از زغال فعال استفاده شده است تا با جذب بهتر ذرات معلق به تصفیه بهتر هوا و آب بپردازد. جالب است بدانید سطح تماس یک قاشق چایخوری زغال فعال به اندازه ی سطح یک زمین فوتبال است!

کاربرد زغال فعال در زمینه آرایشی بهداشتی (زیبایی)

سلامت و زیبایی دهان و دندان

پوسیدگی دندان حاصل فعالیت باکتری های مضر موجود در دهان و تشکیل پلاک روی دندان می باشد. این باکتریها علاوه بر آسیب جدی به دندان، سبب بوی نامطبوع دهان نیز می شوند. با توجه به اهمیت سلامت دندان ها و همچنین پرهزینه بودن رفع پوسیدگی دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان برای تمام افراد جامعه بسیار با اهمیت و کم هزینه خواهد بود.
خوشبختانه به تازگی تولید خمیردندان های حاوی زغال فعال در کشور ما نیز آغاز شده و هم اکنون از این ماده طبیعی با ارزش برای پاکیزگی دهان و دندان ها استفاده می شود. استفاده از این خمیردندان ها، موجب خنثی شدن محیط اسیدی دهان و حذف پلاک های ایجاد شده توسط باکتری ها از دندان می شود.

خمیر دندان ساخته شده با پودر زغال فعال
خمیر دندان ساخته شده با پودر زغال فعال

مصرف مداوم چای و قهوه به تیرگی دندان ها منجر می شود. استفاده از شوینده های حاوی زغال فعال به یکباره باعث سفیدی طبیعی دندان ها شده و ظاهر زیبایی به دهان و دندانها می دهند.

پاکسازی و جوانسازی پوست

پوست ما هر روز ناچاراً با ذرات و آلودگی های موجود در هوا در تماس است و این مواد مضر می توانند سلامتی پوست ما را به خطر بیندازند. آلودگی های محیط و همچنین چربی های طبیعی پوست می توانند منافذ پوستی ما را اشغال کنند. با بسته شدن منافذ پوست، تنفس سلول های پوستی مختل شده و پوست شادابی خود را از دست می دهد.

زغال فعال می تواند این آلودگی ها را به طور کامل از پوست ما جذب کرده و به پاکیزگی و درخشندگی پوست کمک نماید. علاوه بر جذب چربی ها و آلودگی های هوا، زغال فعال خاصیت ضدمیکروبی و ضد التهابی نیز داشته و به درمان بسیاری از بیماری های پوستی از جمله درمان زخم کمک می نماید.

ترشح چربی ها از غدد چربی همزمان با فعالیت باکتری های موجود در پوست به ایجاد محیط اسیدی و بوی نامطبوع از بدن منجر می شود. استفاده از صابون های حاوی زغال فعال علاوه حذف چربی به تعادل اسیدیته پوست کمک می نماید. همچنین با توجه به نقش ضدباکتری بودن زغال فعال، به مبارزه با انواع آکنه و جوش می پردازد.

استفاده از ماسک ها و صابون های حاوی زغال فعال امروزه در دنیا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و محبوبیت فراوانی در بین افرادی که به سلامت و زیبایی پوست خود اهمیت می دهد دارد. استفاده از محصولات حاوی زغال فعال برای افراد دارای پوست چرب بسیار مفید بوده و همزمان به درمان جوش صورت آنها نیز کمک می نماید.

کاربرد پودر زغال فعال در زیبایی مو

داشتن موهای سالم و با طراوت برای ما بسیار با اهمیت است. سلامتی مو نیز همانند پوست به دلیل آلودگی های محیطی و همچنین ترشح چربی های اضافه از غدد چربی در معرض آسیب می باشد. تمامی این مواد با اشغال منافذ پوست، باعث اخلال در رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به پیاز مو می شوند. استفاده از شامپوهای زغال فعال باعث جذب آلودگی ها و چربی اضافه پوست سر شده و به کاهش التهابات پوست سر از جمله خارش و شوره سر کمک می کند. همچنین به تعادل محیط اسیدی پوست کمک فراوانی خواهد کرد.
منافذ پوستی به عنوان مسیری برای خروج چربی های طبیعی پوست هستند. زمانی که پوست و منافذ آن تمیز نشود و در اثر ایجاد عفونت ها، آکنه و جوش های سرسیاه به وجود خواهد آمد. در افرادی که به طور طبیعی پوستی با منافذ بزرگتر دارند، استفاده از زغال فعال برای پاکسازی منافذشان بسیار توصیه می¬شود. زغال فعال منافذ بسته شده را باز کرده و سلول های مرده پوست را از بین می برد.
در نتیجه استفاده از محصولات حاوی زغال فعال پوستی شفاف و سالم خواهید داشت. استفاده از این محصولات هیچ گونه واکنش آلرژیک به همراه نداشته و جای نگرانی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *