تقویت سیستم ایمنی با مصرف جلبک اسپیرولینا چگونه بدست می آید؟

چندین مطالعه ی علمی به دقت بررسی شده ی جدید در رابطه با توانایی اسپیرولینا در مهار تکثیر ویروس، تقویت توان دفاعی هردو سیستم ایمنی سلولی و همورال، ایجاد زمینه ی برگشت و مهار سرطان ها وجود دارد.
در حالیکه این مطالعات ابتدایی بوده و تحقیقات بیشتر مورد نیاز است نتایج هیجان آور است.

اسپیرولینا و تقویت سیستم ایمنی

فعالیت قدرتمند ضدویروسی

در آوریل 1996 دانشمندان اعلام کردند شیره خارج شده از اسپیرولینا، رونویسی ویروس را در انسان بالغ توسط سلول های T و در نوزادان توسط سلول های تک هسته ای مهار می کند.
غلظت 5 تا 10 میکروگرم بر لیتر برای کاهش تکثیر ویروس تشخیص داده شده است.
میزان اندکی از عصاره ی اسپیرولینا رونویسی را کاهش می دهد در حالیکه غلظت های بالاتر تکثیر آن ها را متوقف می کند.


در غلظت های متوقف کننده ی تکثیر اسپیرولینا، به عنوان یک راهنمای درمانی غلظت بالای 100 برای سلول های انسان غیر سمی است.
گروه دیگری از دانشمندان پزشکی در ژاپن مطالعات جدیدی درباره ی ماده خارج شده از اسپیرولینا به نام Calcium-Spirulan منتشر کردند.

این مایع رونویسی ویروس های ایدز، هرپس سیمپلکس، سیتومگالوویروس، آنفولانزای آ، اوریون و سرخک را مهار می کند که در محیط آزمایشگاه برای سلول های انسان بسیار اطمینان بخش است. این عصاره سلول های انسان و میمون را از عفونت های ویروسی محافظت می کند.
مجلات علمی جدید گزارش می دهند امید زیادی به این عصاره برای درمان عفونت ویروس های ایدز، هرپس، سیتومگالوویروس است به خصوص برای بیماران ایدز که در معرض این عفونت های تهدیدکننده ی حیات هستند.
Calcium-Spirulan یک مولکول قند پلیمر منحصر به فردی از اسپیرولینا است که شامل گوگرد و کلسیم است. هامسترهای درمان شده با این عصاره ی محلول در آب، زمانیکه با ویروس هرپس کشنده سرعت بهبودی بالاتری داشتند.
این موضوع چگونه اتفاق می افتد ؟
هنگام هجوم به سلول ویروس ابتدا خود را به غشای سلول متصل می کند اما بدلیل عصاره اسپیرولینا، ویروس نمی تواند برای ایجاد عفونت به غشای سلولی نفوذ کند.
ویروس گیرافتاده قادر به همانندسازی نیست. در نهایت توسط دفاع طبیعی بدن حذف می شود. عصاره ی اسپیرولینا ممکن است از لحاظ درمانی سودمند باشد چراکه منجر به طولانی تر شدن زندگی طبیعی بیماران ایدزی می شود.

اثر ضدسرطان

مطالعات گوناگون نشان می دهد اسپیرولینا یا عصاره ی آن می تواند از سرطان در انسان و حیوان پیشگیری کند. برخی اشکال شایع سرطان به نظر می رسد نتیجه ی اختلال DNA سلول آسیب دیده باشد که منجر به رشد غیرقابل کنترل سلول می شود.
زیست شناسان سلولی یک سیستم آنزیمی ویژه به نام سیستم آندونوکلئاز تعریف می کنند که DNA آسیب دیده را ترمیم نموده تا سلول سالم و زنده بماند.
زمانی که این آنزیم ها به دلیل سموم و تابش غیر فعال شوند خطا های موجود در DNA غیرصحیح باقی می مانند و سرطان ممکن است گسترش یابد. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد پلی ساکاریدهای منحصر بفرد موجود در اسپیرولینا فعالیت آنزیم های هسته ای سلول را افزایش می¬دهد و ترمیم DNA صورت می پذیرد.
این امر ممکن است چراکه چندین مطالعه ی علمی درباره ی مصرف کنندگان دخانیات و سرطان های آزمایشگاهی در حیوانات، سطوح بالایی از سرکوب را در انواع مهم سرطان گزارش می دهد. افراد یا با اسپیرولینا تغذیه شده بودند یا با عصاره آن درمان شده بودند.

تقویت سیستم ایمنی با مصرف جلبک اسپیرولینا

پزشکان دریافتند اسپیرولینا نه تنها موجب تحریک سیستم ایمنی می شود بلکه موجب افزایش توانایی بدن در ساختن سلول های خونی جدید می شود. دانشمندان همچنین مشاهده کردند اسپیرولینا باعث افزایش تعداد ماکروفاژها، فعال شدن و تاثیر بیشتر آن ها می شود.
اسپیرولینا تولیدات سیستم ایمنی هومورال را تسریع می بخشد(آنتی بیوتیک ها و سیتوکین ها) و امکان مبارزه ی بهتر با میکروب های هجومی را برای آنها فراهم می کند.
اسپیرولینا تنظیم کننده ی سیستم ایمنی سلولی است و توانایی آنها در برابر فشارهای سم های محیطی و عوامل عفونی را بهبود می بخشد.

اثرات ضد سرطانی و ضد توموری

بدلیل اینکه اسپیرولینا غنی ترین غذای طبیعی بتاکاروتن است. اسپیرولینا به منظور اثرات ضدسرطانی مورد بررسی قرار گرفت. دانشکده ی دندانپزشکی دانشگاه هاروارد سرطان دهان را با عصاره ی اسپیرولینا کاهش داد. بتاکاروتن محلول بکار رفته در مورد تومورهای سرطانی دهان هامستر تعداد و اندازه ی آنها را کاهش می دهد و یا آنها را ناپدید می کند. زمانیکه عصاره ی بتاکاروتن به 20 هامستر تحت درمان برای گسترش سرطان دهان داده شد، هیچ گسترشی دیده نشد.
درسال 1995 اسپیرولینا سرطان دهان را در جوندگان تنباکو در کرالای هندوستان بازگرداند. بازگشت کامل در 45 درصد بیماران سرطان دهان(لکوپلاکی دهان) که روزانه یک گرم اسپیرولینا را به مدت یک سال مصرف کرده بودند یافت شد (در مقایسه با تنها 7 درصد بیماران برگشته با داروی تسکین بخش)
در عرض یک سال پس از قطع اسپیرولینا 45 درصد از ضایعات بازگشت. این اولین مطالعه ی پتانسیل محافظت کنندگی اسپیرولینا بود. شواهد ارتباط بتاکاروتن طبیعی با پیشگیری سرطان چشمگیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *