شکوفا شدن جلبک اسپیرولینا با ثبت شرکت دانش پژوهان سبز بنیان در جزیره قشم

جلبک ها و کاربردهای آن ها در ایران بر خلاف بیشتر کشورها تا سالهای اخیر کاملاً ناشناخته بود. متاسفانه علیرغم پتانسیل بسیار مناسب کشور برای کشت و تکثیر انواع جلبک های ماکرو و میکرو، موضوع جلبک ها را تنها در واحدهای درسی برخی رشته های دانشگاهی می یافتیم. در سال 90 با هدف تحقیق و راه اندازی یک واحد کوچک تولیدی، تیم همکاری متشکل از آقایان علی بابایی، علی سلطانی، محمد کاردان و محمد مهربان تشکیل شد.
برای شروع کار مقالات زیادی را ترجمه و محیط کشت مناسب و مقرون به صرفه را انتخاب و تهیه کردیم. با یافتن استوک جلبک از دانشگاه اصفهان موفق به کشت اسپیرولینا در آکواریوم های 100 لیتری شدیم. در آن سال با راهنمایی های اساتید دانشگاه و با توجه به شرایط بسیار مناسب جنوب کشور برای کشت این جلبک، اقدام به ثبت شرکت دانش بنیان در مرکز رشد جزیره قشم کردیم. در آن مرکز به مدت یک سال برای تکمیل اطلاعات و انجام مراحل کشت گلخانه ای و فتوبیوراکتور در آن مرکز مستقر شدیم.
فعالیت ما در آن مرکز در سال 91، به تولید اولین نمونه جلبک اسپیرولینا در ایران منجر شد. پس از موفقیت به کشت جلبک در مقیاس های کوچک به اصفهان بازگشتیم. در سال 1393 موفق به احداث گلخانه و کشت جلبک اسپیرولینا در حوضچه های پروش جلبک شدیم. در سال 1395 کار تولید محصولات آرایشی از قبیل ماسک و کرم جلبک اسپیرولینا و همچنین انواع شیرینی جات فرآوری شده با جلبک اسپیرولینا را آغاز و در بازار گیاهان داروئی اصفهان اولین فروشگاه عرضه محصولات جلبک اسپیرولینا را تأسیس نمودیم.

ثبت شرکت تجاری؛ شرکت گوهر سبز سپاهان

شرکت گوهر سبز در سال 97 با همان خط مشی که همانا تولید و فرآوری محصولات ارگانیک فرآوری شده با جلبک اسپیرولینا است تأسیس و فعالیت تجاری خود را ادامه می دهد. امید است با ارائه محصولات با کیفیت و سالم موجب ترغیب بیشتر مردم به سوی محصولات ارگانیک و طبیعی شود و در این راه گامی در جهت افزایش تولید داخلی برداشته شود.